Spor Yaparken Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Spor Yaparken Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Spor-yaptiktan-sonra-beslenme
Paylaş
 

Spor yapmak; her yaşta ki birey için son derece faydalı bir durumdur. Hareket etmenin, spor yapmanın ve en önemlisi sağlıklı ve dengeli beslenmenin insan vücudu üzerinde pek çok faydası bulunduğu uzmanlar tarafından da açıklanmaktadır.

En basiti düzenli olarak günde yarım saat kadar yapacağımız yürüyüşle sağlıklı, zinde ve tam formunda bir vücuda, fit bir görünüme sahip olmak mümkündür. Tabii bu arada; spor yaparken dikkat etmemiz gereken bazı şeyler, uymamız gereken bazı kurallar da vardır. Bunlardan birisi de beslenme konusudur elbette. Peki spor yaparken beslenmede nelere dikkat etmeliyiz?

spor-yaparken-beslenmede-nelere-dikkat-etmeliyiz

Sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir birey olabilmenin; deyim yerindeyse bazı altın kuralları vardır. Bu kurallar; alkol ve sigaradan uzak durmak, stresten uzak durmak, hareket etmek, spor yapmak ve sağlıklı, dengeli beslenmektir. Bu kurallardan en önemlisi spor yapmak ve dengeli beslenmektir şüphesiz. Önemli olan, hangi sporu yaptığımız, yada ne şekilde yaptığımız değildir.

spor-yaparak-kilo-verme

Asıl önemli olan, spor yapmayı alışkanlık haline getirmek ve bunu düzenli olarak yapmak, devam ettirmektir. Spor yapmak için spor salonlarına gitmeye yada büyük paralar harcamaya gerek yoktur aslında. İnsan istedikten sonra evinde kendi imkanlarıyla bile rahatlıkla günlük egzersizlerini yada sporunu istediği şekilde yapabilir.  Artık günümüzde yeni yapılan evler ve binaların etrafında çoğu zaman parklar ve çeşitli spor aletleri bulunmaktadır.

Bu da spor yapmamız için bize sunulan bir başka seçenektir. Spor yaparken kasların daha iyi ve sağlıklı bir şekilde çalışması için tüketmemiz gereken bazı gıdalar vardır. Peki hiç düşündünüz mü; spor yaparken beslenmede nelere dikkat etmeliyiz ? Spor yaparken kasların daha iyi ve sağlıklı bir şekilde çalışması, kas dayanıklılığının arttırılması için vücudumuzun bazı gıdalara, vitamin ve minerallare ihtiyacı vardır. Bunların başında karbonhidrat gelmektedir. Çünkü karbonhidratların karaciğer de depolanması ile oluşan glikojen kaslar için tam anlamıyla bir yakıt kaynağıdır. Bunun dışında spor esnasında su içmek de son derece önemlidir.  Spor yaparken en çok karşılaşılan durumlardan birisi de vücudun su kaybıdır.

spor-yaparken-beslenme

Bu nedenle spordan sonra ve spor yaparken su içmeyi ihmal etmemek gerekir. Su içmek kasların dayanıklılığını da arttırmaktadır. Spor yaparken midenin boş olması gerekmektedir. Bu nedenle spora başlamadan en az 1.5 saat önce yemek yenilmemelidir. Çünkü mide doluyken spor yapmak; bulantı, kusma ve sindirim sistemi bozukluklarına yol açabilmektedir. Sporun her yaşta insan için faydası olduğu tartışmasız bir gerçektir. Fakat spor yapmayı zorlaştıran bazı gıdalar vardır. Bunlar; karnıbahar, kuru baklagiller, kuru meyveler, acılı yiyecekler ve baharatlı yiyeceklerdir.

Sağlıklı bir birey olmak için, sağlıklı ve zinde bir yaşam için, iyi bir vücut görünümü için spor yapmak her yaştan herkes için gerekli olan bir durumdur. Önemli olan nasıl yada ne şekilde spor yapıldığı değildir, önemli olan sporu düzenli olarak yapmak ve bunu alışkanlık haline getirmektir. Fakat bunun yanında spor yaparken dikkat etmemiz gereken bazı şeyler vardır.    Eğer spor yaparken beslenmede nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabını biliyorsak ve buna göre hareket ediyorsak sporun da bize son derece faydası olacaktır…

Bu yazı 1226 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe