Sosyal Medya Boşanmaları Arttırdı Mı? | Kraliçe Kadın

Sosyal Medya Boşanmaları Arttırdı Mı?

Sosyal-Medya-Boşanmaları-Arttırdı-Mı-3
Paylaş
 

Sosyal Medya Boşanmaları Arttırdı Mı?

Her yıl yapılan araştırmalara göre evlenme sayılarına oranla boşanma vakaları daha çok artmış bulunmakta. Boşanma sebepleri genellikle eşler arası şiddetli geçimsizlik, kadına uygulanan şiddet, aldatma, anlaşmalı boşanmalar. Ayrıca kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık uygulaması sebebiyle en ufak bir sorunda kadın eşine boşanma davası açmakta ve yüklü miktarlarda tazminat ve nafaka talep etmektedir. Bu gibi davaların daha çok kadınların lehine sonuçlandığına şahid olmaktayız.

Sosyal-Medya-Boşanmaları-Arttırdı-Mı-2

Maalesef birçok kadın ortada çok ciddi sorunlar olmaksızın bu amaçlardan dolayı boşanma davası açmaktadır. Erkeklerde ise ciddi problemler ve başka bir kadın olmadığı müddetçe boşanma talepleri kadınlara göre daha düşüktür. Geçmiş yıllarla kıyasladığımızda günümüzde kullanılan internet ve televizyon gibi araçların da boşanmalar üzerinde ciddi etkisini görüyoruz. Bu da akıllara sosyal medya boşanmaları artırdı mı?sorusunu getiriyor.

Aslında zaten sosyal medya yüzünden boşanmalar arttı desek daha doğru olur. Hatta bir çiftin boşanma davasında davacı olan taraf, eşinin internette çok gezdiğini, sosyal medyada çok vakit geçirdiğini bu sebepten dolayı boşanmak istediğini beyan etmiş mahkeme de davacı tarafı haklı bulmuş ve tarafları boşamıştır. Bu olay maalesef birçok evde olan bu sorunun dışa vurulmuş bir örneğidir aslında.

Günümüzde aldatma olaylarının artması sosyal medyayla da ilişkilendirilmektedir. Hatta bu aldatma vakalarının bir adı da vardır: ‘’ sanal aldatma’’. Nitekim etrafımızda birçok olaya şahit olmaktayız. Mesela internetten tanıştığı adamla kaçan evli kadınlar, internetten sohbet ettiği kız veya kadınla sohbeti ilerletip buluşanlar, eve geldiğinde yemekten sonra internete girip gece yarısına kadar chatleşenler. Gününü watsaplarda, facebook ve twiter gibi sosyal ağlarda geçirip internette gezen kadınların evlerini, çocuklarını ihmal etmesi, ayrıca evini, arabasını, yemeğini hatta eşinin resimlerini paylaşan arkadaşlarına özenerek onun sahip olduklarını kendinde bulamaması…

Sosyal-Medya-Boşanmaları-Arttırdı-Mı

Bunlar ve daha fazlası sosyal medya boşanmaları arttırdı mı? sorumuza fazlasıyla yanıt vermektedir. Eşler birbirleriyle geçirmeleri gereken en kıymetli saatlerini bu boş ve anlamsız diyaloglarda harcayarak hem kendilerine hem de ailelerine sıkıntı vermektedirler. Ayrıca bu haber araçları aracılığıyla ünlü diye tabir edilen, ayda bir evlenip boşanan, elbise değiştir gibi eş değiştiren insanlarda topluma kötü örnek teşkil etmekte ve insanları ‘’canın sıkıldıysa boşan’’ modasına yöneltmektedir.

Eşler internetten ihtiyaçları kadar faydalanmalı ve en değerli vakitlerini ailelerine ayırmalıdır. Sosyal medyayı ihtiyaç kadarıyla kullanmalı ailemiz saadetinden  çalmamalıyız…

 

Bu yazı 1161 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe