Şeker Portakalı - Meu Pé de Laranja Lima | Kraliçe Kadın

Şeker Portakalı – Meu Pé de Laranja Lima

portakal
Paylaş
 

Şeker Portakalı’ nın konusu

Jose Mauro De Vasconcelos’ın dünyaca ünlü olan romanı Şeker Portakalı çok satanlar listesinde uzun süre yerini aldıktan sonra beyazperdeye taşındı. Beyaz perdeye taşınan bu roman çevirmesiniden çekilen filimde Zeze adındaki ana karakter olan çocuğun yaşadığı zorluklar, hayal gücü ve bolca göz yaşı bulabilirsiniz. Bu filmi izleyipte duygulanmayan insan görürseniz lütfen ona şevkatle yaklaşın çünkü bu film ile onu duygulandıramamışsa bir sorun vardır.

Neyse, fakir bir ailenin küçük yaramaz çocuğu olan Zeze, aşırı yaramazlığından dolayı aile ve mahalle içerisinde pek sevilemiyor. Babasının durumu yüzünden taşınmak zorunda olan Zeze çok üzülür. Taşındıkları yeni evin bahçesinde ise birden fazla ağaç vardır, bütün kardeşleri bir ağacı sahiplenince Zeze’ ye de en küçük çelimsiz olan Portakal ağacı kalır. Bu portakal ağacı ise zamanla küçük Zeze’ nin en yakın arkadaşı olur ve Zeze’ nin hayal dünyasında ağaç Zeze ile konuşur.

Zeze’ nin yaşıtları gibi en büyük hayali ise kasabanın zenginlerinden olan Portekizli’ nin arabasının arkasına asılmaktır. Zeze birgün yürek yer dener bunu :) ama portekizli Zeze’ yi yakalar ve haşat eder. Duruma çok üzülen zeze ise intikam almak için yemin edip Portekizliyi öldürme planları yapar.
Zeze sürekli Portekizliden kaçarken bir gün Portekizli Zeze’nin ayağı yaralı olduğu için onu arabasına alır. O andan sonra ikili birbirlerini tanımaya başlarlar ve Portekizli Zeze’nin en iyi arkadaşı olur. Hatta aralarındaki bağ o kadar güçlenir ki Zeze Portekizlinin onu evlat edinmesini ister. Artık Zeze’nin hayatı Portekizli ve şeker portakalı ağacı arasında gidip gelir.

Zeze artık mutlu olmaya başlamışken okulda aldığı haber ile dünyası başına yıkılır(yazarken bile tüylerim diken diken oluyor.)  Portekizli herzaman siyah arabası ile yaptığı gibi tren raylarından geçmek isterken tren ile çarpışır ve kazada ölür. Babası gibi sevdiği adamın ölmesi Zeze’ yi inanılmaz şekilde yıkar. Resmen yemeden içmeden kesilir. Hayata küser. Bu arada ailesininde durumu yavaş yavaş düzene girer, babası iş bulur ve çalışır. Ama Zeze artık çok değişir, o eski mutlu çocuk Portekizli ile beraber hayata sırtını çevirir, ama Zeze Portekizli’ nin isteği üzerine hayal ettiklerini yazmaya devam eder ve ileride bir yazar olup Portekizli’ nin arabasından satın alır.

Belki biraz fazla spoiler verdim izlemeyenler için ama film uzun metrajlı olmasına rağmen izlerken bir saniye bile sıkılmayacağınızdan eminim.

Şeker Portakalı Yönetmeni:Marcos Bernstein

Şeker Portakalı Oyuncuları:Joao Guilherme Avila, José de Abreu, Caco Ciocler

Şeker Portakalı Senaristi:Marcos Bernstein, Melanie Dimantas, Jose Mauro De Vasconcelos

Bu yazı 2088 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe