Dünyada Kadın Hakları | Kraliçe Kadın

Dünyada Kadın Hakları

dunyada-kadin-haklari
Paylaş
 

Gelişmiş bir ülkede insan hakları vardır ve bu haklar kadın ve erkek için ayrı ayrı tecelli etmez. İnsanlar eşit olsa da kadınların dünya üzerindeki durumu hiç de eşit değil erkeklerle. Kadın haklarından hiç söz edilemeyecek ülkelerin başında Afganistan, Yemen ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler geliyor. Pakistan ve Hindistan da kadın hakları konusunda hiç iyi olmayan diğer ülkeler arasında. Bu ülkelerde tecavüz, kadına karşı şiddet ve öldürme, küçük yaşta zorla evlendirmelerin sayısı oldukça fazla. Özellikle Hindistan, küçük yaştaki kız çocukları ve genç kızlara karşı tecavüz suçlarında ilk sıralarda yer alıyor.

norvayda-kadin-haklari

Seçme ve seçilme hakları bakımından Arap ülkeleri ne yazık ki hâlâ istenen yere gelemedi. Pek çok Arap ülkesinde kadınların seçme ve seçilme hakları yok. Bazı Arap ülkelerinde kadınların sokağa çıkabilmesi için yanlarında mutlaka bir erkek bulunmak zorunda. Bazılarında araba kullanma, bisiklete binme, spor karşılaşmalarını izleme hakları bile yok. Ve çoğu Arap ülkesinde kadınlar özgürce giyinip başları açık gezemiyorlar.

pakistanda-kadin-haklari

Afrika ülkelerinin durumu da çok iç açıcı değil. İç savaşların sürdüğü Afrika ülkelerinde kadın tecavüzleri sıklıkla yaşanıyor ve kadın haklarından söz etmek olası değil. Bazı Asya ülkelerinde kadınlar zorla seks kölesi olarak çalıştırılıyor ve beyaz kadın ticareti inanılmaz boyutlarda. Dünya üzerinde her yıl pek çok kadın kayboluyor ve bir daha kendisinden hiç haber alınamıyor. Avrupa ülkelerinde durum oldukça farklı. Devlet yönetiminde de söz sahibi olan kadınlar her türlü hakka sahip ve bazı ülkelerde kadınlara pozitif ayrımcılık da uygulanıyor. Örneğin Norveç, kadın parlamenter sayısında lider.

calisan-kadinlar

ABD, Kanada, Güney Amerika ülkeleri ve Avustralya da Avrupa’dan çok farklı değil. Ancak özellikle ABD’de kadın ve erkek yöneticilerin maaşları eşit seviyede değil. Yani aynı işi yapsanız da erkekler sizden çok daha fazla kazanıyor. Türk kadını seçme ve seçilme hakkını pek çok dünya ülkesinden önce kazandığı halde mecliste gerektiği gibi temsil edilemiyor. Ayrıca kadın ve erkek çalışanların kazançları arasında uçurumlar var. Kadına uygulanan şiddet son yıllarda tırmanışta ve mahkemeler kadınların hakkını gerektiği gibi savunan kararlar almıyor.

 

Bu yazı 1472 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe